Ognisko Sycharowskie w Koszalinie – ul. Łużycka 12a

Parafia
kosciol ZAPRASZAMY na spotkania Ogniska Sychar Wiernej Miłości Małżeńskiej w Koszalinie przy parafii Św. Józefa Rzemieślnika, ul. Łużycka 12 a - w ostatnie soboty miesiąca.
Zaczynamy Mszą św. o godz. 17.00, a potem spotkanie w salce na plebani.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. dr Krzysztof Gorczyński.
Parafia św. Józefa Rzemieślnika >>>
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska >>>

Na sobotnim spotkaniu 27 czerwca br. tematem konferencji była próba  spojrzenia na dzieci z rozbitych, lub przeżywających kryzys rodzin .

Bardzo często dzieci z takich związków noszą w sobie poczucie winy, że to z ich powodu dzieje się coś złego w domu, rodzinie. Dziecko tego nie umie nazwać, ale tak przeżywa, odczuwa.

Ponadto bardzo często łączy się to z poczuciem niższości u dzieci. Dzieci te czują się gorsze od innych.

Dochodzi również niejednokrotnie do wewnętrznego konfliktu lojalności. Dziecko w skonfliktowanej rodzinie, nie wie komu być lojalne, jest rozbite, rozdarte. Potrafi mamie narzekającej na ojca powiedzieć, że nie lubi ojca, co nie oznacza prawdy. Przez to, że na co dzień przebywa u mamy chce zasłużyć na jej akceptację i przyjęcie, dlatego spontanicznie przy niej mówi to, co ona chce usłyszeć. Gdy idzie w odwiedziny do ojca mówi, że nie lubi mamy. Bo on to che usłyszeć.

Gdy występują te trzy, albo i więcej komponentów, to wtedy takie dziecko bardziej podatne jest na różnego rodzaju nałogi: np. życie marzeniami, wchodzenie w świat iluzji (dziewczynki), nadmierne używanie komputera, komórki i inne.

Mogą również stać się bardziej podatne na wpływy rówieśnicze i chęć znaczenia, przynależności. Dlatego potrafią bardzo wiele zrobić, by grupa je przyjęła.

Stają się też łatwiejszym łupem wszelkich nadużyć i wykorzystania ze strony dorosłych.

W takich okolicznościach trzeba umieć odczytać to „drugie dno” zachowań dzieci, ich wypowiedzi. Trzeba pomóc im je nazwać, ujawnić, np.: „Widzę, że chciałbyś zaimponować kolegom i mieć najnowszą komórkę. Wiesz, bez komórki jesteś również wartościowym kolegą, dzieckiem, człowiekiem.”, albo: „Mam wrażenie, że jest ci trudno, gdy jestem zła na tatę, bo przecież ty go kochasz.Tata też bardzo Cię kocha.”

Pomagając dziecku ujawnić jego emocje, przeżycia związane ze stresem w skłóconej rodzinie pomagamy  mu odnaleźć się choć trochę w tej trudnej dla niego rzeczywistości.