Ognisko Sycharowskie w Koszalinie – ul. Łużycka 12a

Parafia
kosciol ZAPRASZAMY na spotkania Ogniska Sychar Wiernej Miłości Małżeńskiej w Koszalinie przy parafii Św. Józefa Rzemieślnika, ul. Łużycka 12 a - w ostatnie soboty miesiąca.
Zaczynamy Mszą św. o godz. 17.00, a potem spotkanie w salce na plebani.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. dr Krzysztof Gorczyński.
Parafia św. Józefa Rzemieślnika >>>
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska >>>

Ostatnie spotkanie naszego Ogniska 29 listopada było bardzo burzliwe i twórcze. Nadal kontynuowaliśmy temat z poprzedniego, a mianowicie mówiliśmy o komunikacji w małżeństwie. Jednak tym razem skupiliśmy się na asertywności.
Oprócz teoretycznych wskazówek, którymi podzieliła się Monika – nasza koordynatorka, mieliśmy również możliwość praktycznych ćwiczeń w małych grupach.

Jednym z nich była np. próba zastąpienia w wypowiedzi oceny, osądu osoby, lub wydarzenia, a wyrażenie swojego zdania, opinii. Na pierwszy rzut oka niby nie ma różnicy, ale jednak jest.
Przykładem może być zdanie: „Ta zupa jest słona” – czyli osądzam daną rzeczywistość.
Bardziej prawdziwe i poprawne natomiast jest powiedzenie w tym przypadku (i każdym innym) swojego zdania, odczucia, czyli w praktyce zabrzmi to tak: „Ta zupa jest dla mnie zbyt słona”. No bo przecież może dla kogoś innego ta sama zupa nie będzie słona aż tak bardzo.
Takie wypowiadanie wiąże się z „odkryciem” siebie, powiedzeniem, co ja uważam, czuję, przeżywam, jak ja daną rzeczywistość, czy osobę postrzegam. Łączy się to trochę z ryzykiem. Może dlatego tak trudno nam wyrażać siebie?

Wykłady i ćwiczenia bardzo nas ubogaciły.